.
همه ما حداقل یکبار با این سوال مواجه شدیم که الان باید با برنامه مدرسه پیش برم یا برنامه آزمون؟ چطور می‌‌تونم هردوشو باهم داشته باشم؟!
توی این مقاله می‌خوایم با هم در مورد هماهنگیِ برنامه مدرسه و آزمون صحبت کنیم.
 من می‌خوام این مسئله رو به دو تا قسمت تفکیک کنم و بیشتر دربارش صحبت کنم؛ دانش آموزای پایه و بچه‌های کنکوری.
کنکوری‌ها؛ اگه جزِ افرادی هستین که مدرستون برنامش چندان کنکوری نیست و دبیرای خوبی ندارین، پیشنهاد من به شما اینه که با برنامه راهبردی یک آزمون استاندارد پیش برین؛ چرا که برنامه آزمون یکساله و مشخصه؛ شما ایستگاه‌های جبرانی و برنامه کلیِ پیشِ رو رو مقابلتون دارین و بهتر می‌تونین برنامه‌ریزی کنین و بخونین و نظم بیشتری وجود خواهد داشت. ولی حتما سر کلاس سعی کنین تا جایی که ممکنه از کلاس استفاده کنین، نکته برداری، نوشتن نکاتی که دبیر میگه و حتی رفع اشکال رو انجام بدین تا بخشی از یادگیریتون سرکلاس انجام بشه و تایمِ کلاستون هدر نره؛ و بعد از برگشتن به خونه نیازی به تست و مرورِ درسای همون روز نیست (مگه اینکه اون مبحث توی آزمون بیاد) و برنامه آزمون رو پیش بگیرین.
ولی اگه برنامه مدرستون کنکوریه و دبیرهای خوبی هم دارین، پیشنهاد من پیش رفتن با برنامه مدرسه است؛ به این دلیل که کلاس فقط برای یکباره، دبیر غالبا برگشتی روی دروس نداره و شما ممکنه همون یکبار رو برای یادگیری توسط اون دبیر و رفع اشکال وقت داشته باشین، ولی آزمون چند دوره روی مباحث قبلی مرور داره و بازهم تکرار میشه و توی ایستگاه‌های جبرانی و آزمون‌های جمع‌بندی می‌تونین خودتونو برسونین، اگه برنامه مدرسه از آزمون جلو‌تر باشه که آزمون یک فرصت خیلی خوب برای مرور و بازیابیه، و اگه عقب‌تر باشه، فراموش نکنین که هدف از آزمون فقط کسب تراز و رتبه و درصدِ بالا نیست بلکه آزمون بخشی از فرایند یادگیریه و با آزمون‌هاتون می‌تونین بفهمین که در کدوم سطح از یادگیری قرار دارین و متوجهِ اشکالاتِ عملکردِ بین دو آزمونتون بشید، اشتباهاتتون رو جبران کنین و عملکردتون و در نتیجه یادگیریتون رو بهبود بدین؛ بنابراین حتی اگه برای یک درس آماده این برای آزمون دادن آماده بشین و غیبت کردن رو فراموش کنین.
و بچه‌های پایه، شماهم برنامه مدرسه رو پیش بگیرید؛ به همون دلایلی که توی پاراگراف قبل ذکر کردم. به‌علاوه اینکه در سال‌های پایه اون چیزی که بیشترین اهمیت رو داره فراگرفتن مفهومِ مطالبه؛ که غالبا وقتی کسی بهتون آموزش بده بهتر اتفاق میفته.
اگه به هردلیلی پیش رفتن با برنامه مدرسه رو انتخاب کردین به یه نکته‌ای توجه کنین؛ که در این صورت باید هدفگذاری آزمونتون رو تغییر بدین و متناسب با برنامه مدرسه و اون چیزی که خوندین هدف‌گذاری کنین و درصدهای پایین توی درسایی که براشون وقتی نذاشتین و توی برنامه مدرسه نبوده، باعث ناامیدی و سرخوردگیتون نشه.
و در انتها یه نکته‌ای که باید برای کنکوریا اضافه بکنم؛ سعی کنید درسای پایه رو حتما در طول هفته بگنجونید؛ حتی اگر با برنامه مدرسه پیش میرید، می‌تونین دروس مرتبطِ پایه با درسای دوازدهم رو، همزمان باهاشون مطالعه کنین که خودش به‌ عنوان پیش‌نیاز، به یادگیریِ بهتر مطالب دوازدهم کمکِ شایانی میکنه. مراقب باشین که جدا شدنتون از آزمون شما رو از درس‌های پایه غافل نکنه.
موفق باشین :)

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها